Tiskové prohlášení Hradecké lesní a dřevařské společnosti a. s. k informaci Lesů České republiky, s. p. o svolání mimořádné valné hromady Hradecké lesní a dřevařské společnosti a. s.
Generální ředitel LČR, Ing. Svatopluk Sýkora, na tiskové konferenci dne 4. 11. 2010 informoval média, že LČR podaly návrh na svolání mimořádné valné hromady HLDS se třemi body programu. Dále uvedl, že představenstvo HLDS dva z nich neschválilo a že LČR jako 50% akcionář nemůže prosadit ani body programu na valné hromadě. Tyto informace jsou opět hrubě zkresleny a patří pouze do řady manipulativních a zavádějících výroků o HLDS, kterými Ing. Sýkora zásobuje média.
Obchodní zákoník přesně vymezuje, co patří do působnosti valné hromady. Ze tří bodů, které LČR jako 50% akcionář navrhly v žádosti o svolání mimořádné valné hromady, do její působnosti patří jen jeden. Předložení a projednání podnikatelského plánu a projednání postupu HLDS při poskytování záruk za bankovní garance podle obchodního zákoníku ani podle stanov HLDS do působnosti valné hromady nepatří.
I Nejvyšší soud ČR v judikátu ze dne 14. 12. 2005, sp. zn. 29 Odo 149/2005, konstatuje, že se „akcionář může domáhat svolání mimořádné valné hromady pouze k projednání záležitostí, které patří do její působnosti. Valná hromada rozhodnutí, které do její působnosti nepatří, přijmout nesmí a přijme-li takové usnesení, nemá žádné právní účinky.“
Informace Ing. Sýkory o tom, že LČR jako 50% akcionář nemůže prosadit ani body programu na valné hromadě, je jen další z jeho záměrných lží. Zařazení záležitostí, které v působnosti valné hromady jsou, a které akcionář v žádosti o svolání mimořádné valné hromady požaduje na valné hromadě projednat, je totiž zajištěno zákonem. Představenstvo takové záležitosti nesmí vyřadit. Nesmí ani změnit program jednání mimořádné valné hromady navrhovaný akcionářem v žádosti o její svolání, je-li v souladu se zákonem a stanovami.
Avšak obě záležitosti navržené LČR, které nebyly zařazeny do programu jednání mimořádné valné hromady HLDS, být zařazeny nesměly, neboť i dle výše zmíněného judikátu „k těm bodům programu, ohledně kterých valnou hromadu svolat nelze, představenstvo logicky nepřihlíží … Body, které nespadají do působnosti valné hromady, představenstvo do jejího programu nezařadí“. Oba inkriminované body programu tedy Lesy České republiky jako akcionář navrhovaly s neznalostí zákona.
Manipulativně informoval Ing. Sýkora i o roli představenstva HLDS v souvislosti se stanovením pořadu jednání mimořádné valné hromady svolané na žádost akcionáře LČR. Představenstvo totiž hlasovalo o programu, který akcionář navrhoval, v souladu se zákonem, tedy bez bodů, které nepatří do její působnosti, a to šesti hlasy ze sedmi. O žádnou rovnost hlasů nešlo a hlas předsedajícího nemusel rozhodovat. Jeden člen představenstva se hlasování zdržel (patrně také kvůli neznalosti zákona).
Další lží je informace Ing. Sýkory, že „HLDS svolalo druhou mimořádnou valnou hromadu k prosazení záměrů druhého akcionáře“. Svolání druhé mimořádné valné hromady neslouží k žádnému prosazování čehokoliv. Představenstvo svolalo zmíněnou mimořádnou valnou hromadu v souladu se zákonem, neboť o to druhý akcionář požádal. Zda druhý akcionář prosadí své zájmy, není záležitostí HLDS, ale hlasování akcionářů na valné hromadě. K tomu, aby byly návrhy akcionáře valnou hromadou přijaty, je zapotřebí souhlasu obou akcionářů. Bez souhlasu LČR druhý akcionář neprosadí nic.
Hrubým zkreslováním skutečnosti a další neuvěřitelnou lží generálního ředitele LČR je informace o tom, že „představenstvo HLDS odpírá LČR resp. státu důležité informace“. Představenstvo HLDS řádně a v souladu se zákony poskytuje akcionářům a státu veškeré informace, které jim náleží. Podle informací auditora v jeho každoročních zprávách jsou tyto informace v souladu se skutečností.